Jakich używać materiałów przy budowie konstrukcji drewnianych

Konstrukcje zadaszeń oraz więźby dachowe powinno się wykonywać przy pomocy specjalistycznych maszyn ciesielskich. Dzięki temu można uzyskać wysoką gładkość powierzchni materiału, dokładność wymiarów i precyzję połączeń całej drewnianej konstrukcji.

Zadaszenia i zabudowy tarasów

Przykład:

W tym przypadku zadaszenie wykonane zostało z poliwęglanu komorowego o mlecznym kolorze.

Zabudowy tarasów i zadaszone werandy tworzą wspaniały klimat do konsumpcji, odpoczynku, rekreacji, itp. Takie rozwiązania w zależności od typu budynku, tarasu i konstrukcji, świetnie wpisują się w każdy dom i jego funkcję.

W polskim klimacie zaledwie kilka miesięcy tj. od maja do września możemy korzystać z otwartych tarasów. Pozostałe miesiące są zwykle chłodne i często mokre. Do tego należy wykluczyć czas deszczów, ulew oraz zbyt ostrych i mocnych promieni słonecznych. Zadaszenia tarasów i zabudowy znakomicie niwelują większość utrudnień pogodowych. Stanowią one także dodatkową, bardzo atrakcyjną powierzchnię użytkową przy domu oraz poprawiają estetykę zagospodarowania działki.

Do każdej konstrukcji zadaszenia tarasu lub innej, powinno się zamontować rynny i spusty rynnowe.




Wiaty drewniane, małe daszki i inne

Przykład:

Zadaszenie wykończone lakierowaną podbitką dachową. Na dach użyto blachę falistą.

Wiaty z drewna można dobudowywać do wszelkich rodzajów budynków bądź też stawiać jako wolnostojące kotwiąc je do podłoża.

Jako okładzinę dachową najczęściej stosuje się:

(Wszystko zależy od gustu i możliwośći finansowych). Do każdej konstrukcji można zamontować dodatkowe elementy takie jak drewniana balustrada, poręcze, kratki maskujące itp.

Poliwęglan komorowy

Przykłady kolorów i prawidłowego montażu:

Produkowane grubości to 6mm, 10mm, 16mm, 20mm, 32mm. Do zadaszeń tarasów i wiat w zupełności można zastosować płyty o grubości 10mm.

Płyty poliwęglanowe komorowe, z racji specjalnej struktury wewnętrznej zwane również płytami kanalikowymi, produkowane są z żywicy poliwęglanowej. Są odporne na warunki atmosferyczne (10 lat gwarancji producenta). Charakteryzuje je dobra przepuszczalność światła, lekkość połączona z dużą sztywnością materiału, istotne parametry termoizolacyjne i dobra odporność na uderzenia.

Z płyt poliwęglanowych komorowych można wykonywać m.in. zadaszenia tarasów, wiaty, daszki nad wejściami i wiatrołapy, werandy, ogrody zimowe, pergole i inne konstrukcje.

Produkowane i dostępne są w 3 odcieniach (kolorach):

Blachy montażowe do zakotwienia słupów

Blachy stosuje się gdy konstrukcja jest posadowiona na podłożu nieutwardzonym (ziemi - gruncie rodzimym). W przypadkach gdzie słupy są stawiane na płytkach ceramicznych, podbudowie klinkierowej bądż betonowej, stosuje się blachy kątowe przymocowane do podłoża kołkami rozporowymi lub pręty stalowe gwintowane. Stanowi to w zupełności stabilne i sztywne zakotwienie słupów.


Przykłady:

Wkręty ciesielskie typu RAPID lub WURTH:

Wkręty ciesielskie

Do połączenia elementów konstrukcji (słupów, krokwii, mieczy, płatwii) powinno się stosować wyłącznie sprawdzone i hartowane wkręty ciesielskie typu RAPID lub WURTH.

W ten sposób zespolona konstrukcja jest nieporównywalnie trwalsza niż połączenia na tradycyjne wkręty lub gwoździe. Dodatkowym atutem jest estetyczna główka wkrętu RAPID która nie wymaga maskowania.

Obróbka i przygotowanie materiału

Wielu wykonawców w celu szybszej pracy lub braku odpowiednich narzędzi nie przygotowuje odpowiednio materiału do tego typu konstrukcji.

Zabudowy tarasów, altany, zadaszenia, werandy itp. oprócz swoich cech technicznych powinny a nawet muszą spełniać także właściwości estetyczne. Konstrukcja ma także zdobić a nie odstraszać.

W przygotowywanych konstrukcjach przed montażem powinno się:

Poprawne przygotowanie i obróbka materiału - zdjęcia